Amatérsky štatút vs. finančné ceny

V priebehu posledného desaťročia sme zažili na Slovensku prechod od veľmi nádejného a masívneho rozvoja golfu. Bohatých a štedrých golfových túr pre amatérov, aj PRO hráčov, až po súčasný boj o každého účastníka turnaja, ktorý je pri dnešnej stagnácii počtu nových záujemcov čoraz náročnejší. Aj časy dobré, aj tieto horšie prinášali vždy pokusy, ako prilákať viac hráčov a byť zaujímavejší ako konkurencia. Hráči vyhrávali drahú elektroniku, na podozrenia z premrštenej hodnoty promotéri reagovali argumentom nadobúdacej ceny. Symbolickej, sponzorskej. Neskôr bolo upresnené, že dôležitá je trhová cena konkrétneho prístroja. Potom prišli vouchery a tovar v rôznych obchodoch, či služby a pod. Ukazuje sa, že to bolo stále málo a promotéri dnes vytiahli ťažkú a dlho tabuizovanú „zbraň“ – hotovosť. Diskusie o prežitom amatérskom štatúte, či slobode a možnosti hráčov vyhrať čokoľvek znova ožili.

Nie je našou úlohou posudzovať amatérsky štatút. Hráč vždy mal a má možnosť ho úplne ignorovať. Môže pokojne hrať o čokoľvek a v prípade víťazstva cenu prebrať. Amatérsky štatút pre takéhoto hráča prestane existovať. A tiež amatérske turnaje. Pre takýchto odídencov môžu následne promotéri organizovať túry v neobmedzenom množstve. Nik im v tom nebráni. Je však nelogické lipnúť na nejakej možnosti hrať s amatérmi a zároveň prijímať hotovosť za umiestnenie v turnaji. Pri mojom pobyte a školení TARS v R&A v Škótsku vo februári tohto roku, som o tejto téme diskutoval s osobou najpovolanejšou. Keith Andrews je predsedom komisie amatérskeho štatútu R&A. Len potvrdil to, čo sme veľakrát opakovali a pripomínali. Z jeho úst však tieto tvrdenia naberú takú inú vážnosť, akési definitívne stanovisko…

Takže, vážení hráči. Nik nemôže, nechce a ani nebude brániť promotérovi usporiadať turnaj s ľubovoľnými cenami (samozrejme, v súlade so zákonom). Či vás takýto promotér nabáda priamo, alebo nepriamo na porušenie amatérskeho štatútu, to nie je podstatné. Podstatné je, ako na toto nabádanie zareagujete vy. Môžete sa pokojne zúčastniť turnaja, kde víťaz môže získať finančnú hotovosť, pred začiatkom turnaja je potrebné osobne vyhlásiť, že v prípade víťazstva sa vzdávate finančnej výhry. V súlade s pravidlom 3 Amatérskeho štatútu, konkrétne pravidlom 3 – 1 Peňažné výhry. A užívajte si golf pre golf samotný. Môžete o svoj amaterizmus prísť verejne, s hrdosťou a vztýčenou hlavou. Preberám túto cenu, aj za predpokladu, že prestanem byť amatérskym hráčom golfu. Máte na to plné právo. Môžete si však aj vyzdvihnúť voucher na tovar a potom si potajomky ísť pre svoje vyhraté peniaze. Dosť pravdepodobne vás pri tom nik neprichytí a nič sa vám nestane. Ak sa to dostane na verejnosť, prídete o amatérsky štatút. Nezabúdajte však na ducha hry a gentlemanský rozmer nášho krásneho športu. Vziať si kdesi skryto peniaze za golf je veľmi podobné, ako vyhodiť si loptičku z vrecka v rafe, keď neviete nájsť tú pôvodnú. Môžete to urobiť. Nik vás neuvidí. Na záver vám možno budú tlieskať pri preberaní trofeje. Len vy sami viete, či vám to za ten pocit, že ste podvádzali stálo.

Autor: Rastislav Michalák, člen ŠTK

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER