Aneta Abrahámová: Ak môj príbeh niekoho motivuje, alebo pomôžem mladším hráčom, budem veľmi rada

Anetu Abrahámovú, ktorá je zatiaľ našou jedinou profesionálnou golfistkou – ženou, sme vám už predstavili. Spoznali ste aj jej cestu do Indiany. V záverečnom pokračovaní rozhovoru sa opäť vrátime ku golfu a k možnostiam, ktoré dnes mladí ľudia majú.

Čo musí mladý talentovaný hráč urobiť pre to, aby sa dostal aspoň tam, kde si teraz ty? Aký máš odkaz pre nejakého 12-ročného chlapca či dievča, ktoré si číta tento rozhovor?

Ja som začala hrať na Slovensku US Kids Golf, potom som hrala Tour olympijských nádejí, neskôr to boli medzinárodné turnaje. Podľa mňa majú teraz deti možnosť vidieť, že nielen ja, ale aj hráčky a hráči z iných krajín sa dokážu vypracovať. Spôsobov je niekoľko – môžete získať štipendium v USA, alebo ísť priamo cestou profesionálneho golfu bez študijného pobytu v Spojených štátoch. Ja si pamätám, že keď bola na Táloch Ladies European Tour, išla som sa pozrieť, ako hrajú cvičné kolo a o rok, alebo o dva som už dostala príležitosť hrať na tomto turnaji. Je za tým veľmi veľa tvrdej práce. Dôležité je tiež, aby si hráč veril a mal sebavedomie. Musí veriť, že sa to dá. Určite úspech nezáleží od toho, či je hráč zo Slovenska, Česka, alebo z nejakej krajiny, kde je golf na oveľa vyššej úrovni – akými sú napríklad Anglicko či Nemecko.

Ako sa môže študent z Európy dostať na americkú univerzitu?

Opäť je niekoľko spôsobov. Môže vás osloviť priamo vedenie univerzity, rovnako si môžete podať prihlášku, alebo existujú ešte spoločnosti v Európe a tie pracujú ako sprostredkovatelia medzi hráčmi a univerzitami, v podstate takí skauti. Veľa hráčov s nimi podpíše zmluvy a skauti sa ich potom snažia dostať na rôzne univerzity.

Musí hráč spĺňať nejaké špeciálne kritériá?

V prvom rade musí mať dobré známky. Potom musí absolvovať testy (SAT a TOEFL) – body z nich môžu zabezpečiť nielen športové štipendium, ale aj akademické. Univerzitných trénerov zaujímajú samozrejme aj úspechy – pozerajú sa na stabilitu výsledkov na turnajoch aj postavenie vo svetovom rebríčku a priemer rán hráča za sezónu. Tréneri sa často pozerajú aj na to, ako hráč vie vychádzať v tíme. V Amerike je niekoľko NCAA divízii, v ktorých sú rôzne kritériá.

Dá sa golfovo vyrásť aj v európskej krajine? Možno niektorých odradí tá diaľka, lebo Spojené štáty nie sú až tak blízko.

Keď začne niekto hrať európske turnaje a prepracuje sa na majstrovstvá Európy aj sveta, určite získa cenné skúsenosti. Toto som absolvovala aj ja a do USA som išla s cieľom získať diplom z univerzity pokračovať v golfe. Je to individuálne, záleží aj od toho, čo chce hráč dosiahnuť. Prvá  divízia má v USA veľmi vysokú konkurenciu. Veľa PGA a LPGA tour hráčov vyštudovalo univerzity v Amerike.

Bude aj z teba skautka?

Momentálne sa venujem golfu, ale zdá sa mi to ako dobrá príležitosť umožniť golfistom z Európy štúdium v USA na štipendium. Po ukončení univerzity ma oslovila spoločnosť College Sports America, ktorá v tom smere pracuje už dlho. Zameriavajú sa na golf, tenis, atletiku, futbal a tak ďalej. Spoločnosť má troch zakladateľov, ktorí v minulosti hrali golf aj tenis na amerických univerzitách. Títo zakladatelia sa poznajú osobne s trénermi univerzít prvej, druhej a tretej divízie a ich cieľom je nájdenie univerzity pre športovca na základe jeho športovej a akademickej výkonnosti na čo najvyššie štipendium. Poznám sa s jej zakladateľmi a oslovili ma, aby som pomohla golfistom zo Slovenska, Česka a Rakúska, ktorí chcú ísť na štúdium do Ameriky. Pomôžem s jazykovou bariérou a vysvetlím postup štúdia – čo všetko to obnáša. Pamätám si, že keď som odchádzala do Ameriky ja, nemala som veľa informácií.  Dnes je už oveľa viac Slovákov, ktorí sa rozhodnú pre štúdium spojené so športom v USA. Budem rada, ak sa mi podarí niekomu pomôcť a posunie sa ďalej, pretože to určite pomôže aj slovenskému golfu.

Je to smer, ktorým by sa chcela uberať? Keď už nebudeš hrať, v tom vyššom veku, vidíš sa ako trénerka alebo skautka?

Uvidím. Zatiaľ to cítim tak, že by ma bavilo robiť čokoľvek spojené s golfom po ukončení kariéry, teraz je ťažké to predpovedať.

Chceš zostať žiť v Spojených štátoch?

Je ťažké povedať, čo bude o pár rokov, ale momentálne áno. Naozaj som tam zatiaľ mala samé dobré skúsenosti. Záleží asi od toho, čím sa budem chcieť v budúcnosti zaoberať. Ak by to súviselo s golfom, viem si predstaviť život v Amerike, keďže tam je tento šport viac rozvinutý ako u nás na Slovensku.

Sleduješ stále aj dianie v slovenskom golfe?

Pravidelne na sociálnych sieťach (smiech). Ale vážne sledujem. Aj počas štúdia som sa snažila pomôcť niekoľkým golfistom a vysvetliť im celý ten postup, ako sa na univerzitu dostať. Jeden príklad je tá mladá Rakúšanka, ktorú som spomínala, že prišla k nám na školu. Kontakt na mňa jej dal tréner, keďže ona vie česky, ja slovensky, tak som jej pomáhala. Vždy ma poteší, keď viem v tomto smere niekomu poradiť. Napríklad ja, keď som sa hlásia na školu, tak som o skautoch netušila. Mňa nikto neviedol a na mnoho vecí som musela prísť sama. Preto mám teraz pocit, že keď viem niekomu poradiť a posunúť svoje skúsenosti, tak tým mladým hráčom to môže ich cestu len uľahčiť.

V tomto smere zrejme zavážia aj vzory, ktoré deti majú alebo môžu si ich nájsť.

Áno, na Slovensku máme hráčov napr. v tenise, ktorí hrajú na turnajoch v zahraničí veľmi dobre a zbierajú úspechy na ATP aj WTA turnajoch, takže deti motivujú. Ja som vždy mala vzory v tenise, golfe aj osobnom živote, z ktorých som si brala príklad. V golfe bude perfektné, keď sa Rory Sabbatini predstaví na olympijských hrách, alebo ak niektoré dieťa uvidí, že ja hrám profesionálne v USA, môže to tiež niekoho povzbudiť na tej jeho golfovej ceste.

Golf  ťa asi zatiaľ nedokáže uživiť…

Podporujú ma rodičia. Platím si byt, trénerov, štartovné na turnaje, letenky a tak ďalej.  Ženský golf má v porovnaní s mužským oveľa menšie prize money. V tých prvých rokoch medzi profíčkami sú výdavky určite vyššie a nedá sa počítať, že si golfom zarobíte na život. Samozrejme záleží od toho, ako sa hráčke darí a na akej túre hrá.

Čo všetko si sa musela po skončení školy ešte naučiť, aby si mohla fungovať medzi profíkmi?

Prišlo zrazu veľa nových vecí – napríklad zostavenie si turnajového aj tréningového plánu, logistiky ciest na turnaje, okrem turnajov sa zúčastňujeme tiež Pro-am turnajov a golfových kliník. Je okolo toho veľa vybavovania a zaberá mi to veľa času. Na univerzite je obrovskou výhodou, že plán turnajov na celú sezónu vám pripraví tréner a je len na vás, či sa dostanete do tímu tých piatich hráčov, ktorí na turnaj cestujú, alebo nie. Keď idete na turnaj za univerzitu, stačí sa dostaviť na dohodnuté miesto – na letisko, alebo k autu a všetko máte vybavené.

Na turnaje cestuješ vždy sama?

Našla som si dve-tri golfistky, s ktorými cestujeme na väčšinu turnajov spoločne, takže úplne sama nie som. Sú to hráčky, ktoré hrali za americké univerzity. Jedna je z Kanady, druhá zo Švédska a tretia Španielka. Na niektoré turnaje som cestovala s kamarátmi, čo mi robili caddyho – do budúcna by som si chcela nájsť jedného stabilného caddyho. Golf je veľmi zaujímavý a mám ho rada aj preto, že na turnajoch stretnete rôznych hráčov z rôznych krajín sveta.

Ale prevládajú asi americkí hráči a hráčky, alebo nie?

U mužov by som povedala, že áno. U žien má veľa hráčok štatút na Európskej a aj na Americkej túre. Čo sa týka turnajov, je tam dosť Aziatiek, Američaniek, no tiež veľmi veľa golfistiek z Európy. Aj z dôvodu situácie v Ladies European Tour. Prize money v USA sú o niečo vyššie a náklady na cestovanie zase nižšie. V Spojených štátoch cestujete na turnaje do miest, ktoré sú relatívne blízko seba. Veľa hráčok vtedy nelieta a idú autom. Lenže Európska túra funguje tak, že raz ste v Anglicku, potom v Austrálii, Indii, Španielsku a náklady sú teda vyššie.

Ty tiež preferuješ presuny autom, alebo radšej lietaš?

Do 6 hodín cesty autom bez problémov odšoférujem, ak je to viac, tak radšej letím. Tento rok som mala veľa turnajov v Texase, New Yorku, Californii a to by bola z Indiany alebo Floridy 12-hodinová cesta. Poznám však hráčov, ktorí aj takéto dlhé trasy idú autom. Keď som týždeň na turnaji, pre mňa je jednoduchšie ešte v ten večer odletieť, než potom znova pol dňa cestovať späť. Samozrejme, že cesta lietadlom zvyšuje náklady na turnaj, preto veľa ľudí preferuje cestovať autom.

Ako je to so sponzormi, oslovuješ miestnych?

Mala som aj šťastie, pretože na základe mojich výsledkov, ktoré som dosiahla v Indiane, sa ma ujal jeden golfový klub. Je to privátny klub, ktorý už dvakrát organizoval aj finále PGA Tour a rôzne ďalšie významné turnaje. Majú najlepšie ihrisko v celej Indiane. Na budúcu sezónu som si pripravila budget aj sponzorské benefity a bola by som veľmi rada, ak by sa podarilo nájsť aj sponzorov na pokrytie nákladov. Keďže som Slovenka a turnaje hrám pod slovenskou vlajkou, uvítala by som podporu i zo strany slovenských sponzorov. Určite by ma to povzbudilo.

Prezraď na záver ešte svoje plány na najbližšie mesiace…

Nasledujúce mesiace venujem príprave na novú sezónu na Floride. Voľno mám len cez Vianoce, ktoré si užijem doma na Slovensku. Veľmi sa na ne teším. Na budúci rok si zahrám niektoré Symetra Tour turnaje, pondelkové kvalifikácie a majstrovstvá jednotlivých amerických štátov.

Ďakujeme Anete Abrahámovej za zaujímavý rozhovor a držíme jej prsty, aby sa jej podarilo dosiahnuť postupne všetky golfové ciele a aby sme o nej čoskoro počúvali a čítali v médiách tak často, ako o Rorym Sabbatinim.


Ak si tento rozhovor prečítali mladí golfisti, alebo ich rodičia a potrebujú poradiť, Anete sa môžete ozvať prostredníctvom e-mailu: aneta.abrahamova@gmail.com

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER