ČIERNY BOCIAN PRILETEL – 20 ROKOV LGK

V roku 1909 bolo v Tatranskej Lomnici postavené prvé golfové ihrisko na Slovensku. Len 5 km ďalej o 90 rokov neskôr, inšpirovaní tradíciou golfu vo Vysokých Tatrách, sme založili Lomnický golfový klub. Tento rok je to už 20 rokov, počas ktorých sme zmenili polia na golfový rezort a naša práca ešte neskončila.

Počas májového víkendu sme spolu s členmi, priateľmi a priaznivcami LGK oslávili 20. výročie LGK sériou 3 turnajov rôznych formátov (Texas scramble, Hcp a Four Ball dvojíc), na ktorých hralo spolu viac ako 120 golfistov. Na slávnostnej galavečeri pokrstili knihu, venovanú 20. výročiu,  pieskom z bunkra, trávou z fairway a vodou zo Skalnatého potoka Jiří Hruška, prezident LGK a majiteľ rezortu, Ladislav Krajňák, viceprezident LGK  a Zoltán Kovács z Ministerstva dopravy SR.

                Na začiatku príbehu golfového areálu Black Stork bola prvá golfová skúsenosť Ing. Jiřího Hrušku v roku 1984 v Nemecku. „Na mieste dnešného golfového ihriska boli iba lúky a polia, na ktorých sa pestovali zemiaky. Z ľudí zhrbených nad vedrami si úžasnú panorámu Tatier všímal len málokto. Prvýkrát ma oslovila golfová loptička v nemeckom Essene pri podpise dôležitého dokumentu – zažil som niečo, čo sa stalo postupne mojim snom a vášňou. Ohromený silnými dojmami som povedal, že  raz v živote by som niečo také rád postavil,“ rozpráva prezident LGK Jiří Hruška.

Nadšenie pre vec pomohlo zvládnuť náročne časy sceľovania a vykupovania pozemkov v okolí Veľkej Lomnice. Golf sa do Tatier vrátil v roku 1999 na prvej cvičnej lúke. O rok neskôr bolo na svete prírodné 9-jamkové golfové ihrisko, o ďalšie štyri roky pribudlo kryté odpalisko a o ďalších 6 rokov bolo na svete 18-jamkové ihrisko s novým hotelom a fantastickým zázemím pre všetkých milovníkov golfu pod Vysokými Tatrami. Neskôr prišla ďalšia deviatka, v plánoch je termálny park, sny a vízie idú ešte ďalej.

Lomnický golfový klub bol založený 16.mája 1999 a 18. júna 1999 bol slávnostne otvorený  driving range s provizórnym objektom golfového klubu. V prvom roku existencie sa klub zameral na výchovu juniorov. V apríli 2000 začala výstavba 9-jamkoveho prírodného golfového ihriska, ktoré bolo otvorené 22. septembra 2000. O päť rokov neskôr sa začalo hrať na 9 jamkách, ku ktorým o rok neskôr pribudlo ďalších 9 jamiek a v septembri 2007 bolo otvorených ďalších 9 jamiek. V roku 2011 získalo golfové ihrisko prestížnu značku kvality A PGA Golf Course a stalo sa tak 19. ihriskom na svete s touto značkou.
Vysoké Tatry sú v strednej Európe jedinečným miestom: okrem 25 štítov vyšších ako 2 500 metrov n. m. sú tu unikátne ľadovcové plesá, chránené rastliny a ojedinelá fauna. Golfový areál Black Stork vo Veľkej Lomnici ma unikátnu polohu na ich južnej strane v ochrannom pásme TANAPu. Neporušená príroda, skalnaté kopce a svieži vzduch – to sú devízy, ktoré si hosť uvedomí na 120ha plochy v prekrásnej scenérii.  Aj keď sú hráči obklopení horami, ihrisko je pomerne rovinaté a okrem neuveriteľných výhľadov má ihrisko veľa vody a sústavu jazierok. Monitoring životného prostredia, ukončený v januári 2015, opäť potvrdil pozitívny vplyv na okolitú prírodu – vzrástla biodiverzita územia ihriska aj priľahlej časti ochranného pásma TANAPu od 6 až do 100 %.

Fotogaléria

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER