Lea Klimentová podpísala NC State

Včera sme zaznamenali na Tvojom Facebookovom a Instagramovom profile krok, ktorý do budúcnosti znamená zásadnú zmenu v Tvojom študijnom a golfovom živote. Môžeš golfovej komunite na Slovensku bližšie opísať o čo ide?

Veľmi rada. Včera som v rámci National Signing Day (trvá od 8. do 15. novembra) podpísala National Letter of Intent (NLI) s North Carolina State University. To znamená, že s plným štipendiom by som sa po splnení ďalších podmienok od augusta 2018 mala stať študentkou tejto univerzity a zároveň členkou jej golfového tímu. Je to nielen môj osobný úspech, ale aj úspech všetkých, ktorí ma doposiaľ v mojej golfovej kariére viedli a podporovali. Veľké ďakujem patrí predovšetkým mojim rodičom, mojim trénerom Brettovi Williamsovi, Zuzane Kamasovej a Jiřímu Kromichalovi a hlavne môjmu domovskému klubu Golfovému klubu Tále. Napokon aj samotnej SKGA, ktorá mi opakovane umožnila reprezentovať Slovensko.

Môžeš bližšie predstaviť North Carolina State University?

V skratke NC State alebo State je najväčšou štátnou univerzitou v Severnej Karolíne, ktorá sídli v hlavnom meste Raleigh. Bola založená v roku 1887 a študuje na nej okolo 35 tisíc študentov. Spolu s University of North Carolina at Chapel Hill a Duke University patrí do tzv. vedeckého – výskumného trojuholníka sponzorovaného takými firmami ako IBM a Cisco Systems, čo sa potom odzrkadľuje nielen na jej postavení v univerzitných rebríčkoch, ale aj v rozpočte.

A čo jej ženský golfový tím?

Pokiaľ ide o  jej golfový tím – Wolfpack (v preklade vlčia svorka) – http://www.gopack.com/index.aspx?path=wgolf& – posledných 10 rokov vždy skončil do 25. miesta v rebríčku ženských univerzitných tímov v rámci I. divízie (http://rankings.golfweek.com/rankings/default.asp?T=wt). Ide teda o veľmi silný tím, v akom slovenská hráčka z mojej generácie ešte doposiaľ nehrala. Vedú ho veľmi skúsená trénerka Page Marsh spolu s asistentkou Rise Alexander. Tvoria ho India Clyburn, členka anglického národného tímu, Naomi Ko, majsterka Kanady a členka jej národného tímu, Laura Kowohl a Monika Hartl z Nemecka,
Crystal Huang a Christina Lu z Číny a napokon domáca hráčka Cecily Overby. Bude preto veľmi ťažké sa v tak silnom tíme presadiť. Je to pre mňa ale veľká výzva.

Môžeš bližšie opísať, ako si sa k takej ponuke dostala?

K tomu vedie veľmi dlhá cesta na konci ktorej treba mať aj trochu šťastie. V podstate sa treba presadiť na medzinárodnej scéne, a to na turnajoch ako Esmond Trophee (francúzska juniorka), German Girls                (nemecká juniorka), Annika Invitational Europe, Girls British Open Amateur (britská juniorka) atď. Pokiaľ ide o USA tak sú to hlavne Orange Bowl alebo Doral Junior Classic. Na tieto turnaje sa nominujete len cez postavenie vo WAGR (svetový amatérsky rebríček), prostredníctvom plusového HCP, alebo nomináciou cez národnú golfovú federáciu. Sú to všetko turnaje monitorované trénermi z amerických univerzít. V tomto smere bol pre mňa ale najdôležitejším turnajom Majstrovstvá Európy dievčat do 18 rokov.

Môžeš to bližšie vysvetliť?

Minulý rok som bola členkou slovenského tímu, ktorý na týchto majstrovstvách v Nórsku zaznamenal historický úspech, keď skončil na 10. mieste a porazil aj národný tím Nemecka. Práve v tomto zápase, v ktorom som veľmi presvedčivo porazila Aline Krauter, ktorá krátko predtým vyhrala German Girls, jeden z najprestížnejších dievčenských turnajoch v Európe, som „padla do oka“ trénerke NC State Page Marsh.

Ako sa to vyvíjalo ďalej?

Na kontakt s hračkou existujú veľmi prísne pravidlá v rámci organizácie zastrešujúcej vysokoškolský šport v USA – NCAA (http://www.ncaa.org/), v ktorej sa treba neskôr zaregistrovať (http://www.ncaa.org/student-athletes/future/how-register a https://web3.ncaa.org/ecwr3/register/CERTIFICATION). Najskôr bol kontakt nadviazaný prostredníctvom trénerky ženskej reprezentácie Zuzany Kamasovej a neskôr udržiavaný prostredníctvom môjho trénera Jiřího Kromichala. V treťom ročníku gymnázia som už mohla s Page komunikovať samostatne. Po ostatných Majstrovstvách Európy dievčat vo Fínsku potom, čo som mala už tzv. verbal commitments (http://golfweek.com/2016/03/31/college-golf-recruiting-verbal-commitment-list/), som dostala od NC State prostredníctvom Page pozvanie na oficiálnu návštevu.

Ako vyzerá takáto návšteva univerzity?

Trvá len 48 hodín a univerzita hradí všetky náklady hráčke ako aj jej rodičom
(u rodičov okrem letenky), ktorých chce rovnako osobne poznať. V mojom prípade išlo o tak skvelú prezentáciu, že som sa okamžite rozhodla v prospech tejto univerzity, i keď som mala predtým ponuky aj z iných univerzít (Iowa State, Denver). Priala by som to vidieť a zažiť každej hráčke. Dva dni nabitý program stretnutiami so zamestnancami rôznych oddelení univerzity (študijné, finančné, materiálne), s členmi tímu vrátane kondičného, nutričného, fyzioterapeuta, prehliadka vlastného golfového ihriska Lonnie Poole Golf Course dizajnovaného Arnoldom Palmerom, vlastného tréningového centra na krátku hru, fyzio a niekoľkých fitness centier a končiac spoločnou večerou s trénerkou a hráčkami tímu. Určite ale nezabudnem na atmosféru, ktorú som zažila počas návštevy zápasu amerického futbalu medzi NC State a Louisville na Carter- Finley Stadium, ktorý s kapacitou 55 tisíc divákov bol zaplnený do posledného miesta. V pamäti mi zostane hlavne moment, keď som sa pred začiatkom zápasu mohla osobne zúčastniť rozcvičky tímu priamo na ihrisku.

Čo by si poradila mladším hráčkam, aby sa na tejto úrovni rovnakým spôsobom presadili?

I keď som prvá, dúfam, že nie aj posledná. Blízko podpisu NLI v takomto silnom tíme je ešte jedna hráčka, ale nebudem ju menovať, aby som to nezakríkla. Veľmi jej držím palce, aby sa jej to rovnako podarilo. A dúfam, že v ďalších rokoch nás budú nasledovať aj ďalšie hráčky. Už teraz na to výkonnostne majú, aby sa prezentovali na už spomenutých turnajoch. Prajem im, aby mali rovnako ako aj ja trochu toho šťastia, ktoré ale praje len pripraveným. Podľa môjho názoru to je cesta, vďaka ktorej môže slovenský golf napredovať dopredu, tak výkonnostne ako aj mentálne.

Veľmi ďakujem, že ste mi poskytli priestor, aby som sa mohla podeliť so svojimi skúsenosťami aj s ostatnými. Nebolo možné spomenúť všetko, ale som pripravená v tomto smere poradiť komukoľvek, kto o to prejaví záujem. Aj to je cesta ako nielen seba, ale aj ostatných posunúť dopredu.
Link na statement North Carolina State University TU

Foto: archív Ley Klimentovej

Autor: Kamil Balga, Generálny sekretár SKGA

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER