Majstrovstvá Európy žien v Lausanne

V dňoch 26.-29. júla 2017 sa v GC Lausanne vo Švajčiarsku konali Majstrovstvá Európy žien za účasti celej európskej ženskej amatérskej špičky na čele so svetovou trojkou domácou reprezentantkou Albane Valenzuela. Golfový klub Lausanne pripravil skvelé, ale náročné parkovné ihrisko s dĺžkou 5721 m a CR 76,8 s parom 72, na ktorom sa v minulosti konal aj Espirito Santo Trophy. Počasie hráčkam neprialo počas dvoch tréningových kôl, kedy husto pršalo, ale do turnajových kôl sa výrazne zlepšilo a posledný deň už boli ideálne podmienky.

Naše farby reprezentovali Nátália Hečková z GC Welten a Lea Klimentová z GC Gray Bear Tále. Ley Klimentovej po úspešnom vystúpení na ME Girls vo Fínsku turnaj vôbec nevyšiel a s výsledkami 82, 80 a 77 neprešla cutom. Naopak Natália Hečková akoby napodobnila Magdalénu Rybárikovú z Wimbledonu, žiaľ s podobným koncom. Po úvodných dvoch kolách sa držala v tretej desiatke a bezpečne istila cut. Famóznych 68 rán v treťom kole ju katapultovalo na delené tretie miesto s priebežným výsledkom -3. Do finálového kola nastupovala na turnaji takéhoto rangu po prvýkrát v živote v predposlednom flighte spolu s Francúzkou Agathe Laisne.

K priebehu finálového kola sa vyjadril Juraj Kliment, ktorý obidve hráčky sprevádzal nasledovne: „Atmosféra bola absolútne porovnateľná s atmosférou na profesionálnych turnajoch, bol som prekvapený enormným diváckym záujmom a rovnako záujmom médií. Len pre predstavu ostatných, odpaly hráčok v záverečných flightov snímali dve kamery z každej strany odpaliska a naviac kameraman ležiaci pár metrov za hráčkou. Natália mala trošku aj smolu, že išla vo flighte medzi flightom dovtedy vedúcej Albane Velenzuela a flightom s ďalšou domácou reprezentantkou Morgan Metrauxe. Obidva flighty sprevádzali desiatky divákov, ktorí tak pri presune vyrušovali. Natália do finálového kola dala všetko, ale predstava dosiahnutia životného úspechu a hlavne obrovský pocit zodpovednosti jej zväzovali ruky, čo sa prejavovalo v lacných chybách, ktorým sa dovtedy vyhýbala. Prílišného tlaku a očakávaniam, ktorým bola nechtiac ostatnými vystavená, sa nezbavila počas celého kola, a to ani za pomoci Ley, ktorá jej robila kedíka. To je však už parketa mental coacha slovenskej reprezentácie, nakoľko aj v tomto prípade sa potvrdilo, že výsledok v takýchto top turnajoch je dielom hlavne mentálneho nastavenia hráčky. Pre Natáliu to bola obrovská skúsenosť, ktorú sme cestou domov podrobne rozoberali. Cesta za takýmto úspechom vedie cez etapy, ktoré sa jednoducho nedajú preskočiť. Rovnako však by to mala byť cenná skúsenosť aj pre nás ostatných! Napriek tomu sa na konci u mňa zastavil prezident GC Lausanne, ktorý veľmi ocenil výkon Natálie“.

Turnaj po obrovskom skrate dovtedy vedúcej Albane Velenzuela vyhrala na poslednej jamke premeneným birdie 18- ročná Franúzka Agathe Laisne, ktorá hrala práve vo flighte s Natáliou a ktorá si tým zabezpečila kartu na blížiace sa OPEN. Jej skóre sa zastavilo na výsledku -8, druhá o ranu skončila už spomínaná Albane Velenzuela a o ďalšiu ranu skvelo finišujúca domáca reprezentantka Morgan Metraux. Natália s výsledkami 72, 73, 68 a 78, teda celkovo +3 skončila na delenom 25. mieste. Napriek tomu treba Natálii poďakovať za perfektnú reprezentáciu slovenského golfu. Je to pre ňu a rovnako tak ďalšie dievčatá obrovská motivácia do budúceho roku, v ktorom tento šampionát privítame v GC Penati na ihrisku Heritage.

Na záver malá perlička. Organizátori sa nevyhli malému faux pas, keď zabudli na slovenskú vlajku. Po upozornení však bola chyba odstránená a hlavný organizátor sa bol osobne ospravedlniť. Len som mu pripomenul, že na budúci rok sú ME na Slovensku v GC Penati a tradíciu môžeme zachovať v podobe švajčiarskej vlajky. Trochu mu trvalo, kým pochopil môj kanadský žartík, ale potom sme sa na tom dlho smiali a odvtedy nás zďaleka zdravil.

Autor: Juraj Kliment

Fotoarchív Ley Klimentovej TU

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER