Modernizácia pravidiel

Od januára 2019 prídu nové, oveľa jednoduchšie pravidlá. Tešte sa na malú pravidlovú revolúciu.

The R&A a USA spolu oznámili uvažované hlavné zmeny pravidiel golfu, na ktorých robia už päť rokov. Ide o zásadné zmeny a revíziu pravidiel po 35 rokoch. Hlavným cieľom je ísť v ústrety potrebám hráčov dnešnej doby.

Ešte vo februári na kurze rozhodcov a administrátorov turnajov v St Andrews sa “šéf” Výboru pre pravidlá David Bonsall spolu s výkonným šéfom Davidom Rickmenom snažili “tutlať” chystané návhry zmien dotazovaním prítomných, čo a ako navrhujú zmeniť.

Snahu o akúkoľvek “revolúciu” v pravidlách  úspešne skrývali. O to viac sme všetci čakali na začiatok marca, s čím sa R&A ukáže…

Bude to takto. Do konca roka 2018 sa nič nemení. Zmeny prídu od 1.1.2019. Z aktuálnych tridsaťštyri pravidiel zostane iba dvadsaťštyri. Ďalšou zmenou bude použitie jasnejších, viac zrozumiteľnejších formulácií. Odpadnú zbytočné poznámky a výnimky pravidiel.

Všetko podľa hesla jednoduchosť a čo najväčšia spravodlivosť pri aplikácii pravidiel v reálnej hernej situácii.

Malá ochutávka, čo nás čaká:

– Už žiadne tresty za náhodne pohnutie lopty na jamkovisku alebo pri hľadaní lopty. No, loptu budeme opäť vracať na pôvodné miesto.

– Na jamkovisku už nebudú trestné rany za triafanie fangle loptou pri hre z jamkoviska. V kľude sa bude môcť patovať do fangle a dotýkať sa dráhy patu. Naviac bude možné opraviť takmer akékoľvek poškodenie grínu.

– Vodné prekážky budeme volať trestné územie, kde bude možné beztrestne odstráňovať voľný prírodný predmet. Taktiež bude možné sa dotýkať pôdy a vody v “trestnom území.”

– V bankri podobne bude možné odstráňovať voľné prírodné predmety. Veľká zmena bude možnosť “dostať” sa z bankru s trestom dvoch trestných rán, pokiaľ nám to inak nepôjde.

– Podľa hesla “Golf je hra gentlemanov,” nebude už nutné volať spoluhráča alebo súpera pri identifikácii lopty.

– Evergreen pomalej hry? No, k hľadaniu lopty budú len tri minúty, odohrať ranu bude nutné do 40 sekúnd. Poradie hry už nebude určovať to, kto je ďalej od jamkoviska. „Keď si pripravený, hráš.”

– Zaujímavý bude aj nový spôsob dropovania. Už nebude treba dodržiavať postup s napriameným postojom, natiahnutou rukou, a pod.

To, že R&A v spolupráci s USGA to myslí naozaj veľmi vážne a maximálne transparentne, dosvedčuje možnosť pre kohokoľvek vyplniť dotazník k narvhovaným zmenám spolu s návrhom riešenia na webe R&A TU,  kde nájdete aj viacej informácií.

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER