MSR v jamkovke v A PGA Course Black Stork vo Velkej Lomnici – víťazmi Puttera a Zrníková

V utorok 1.8. 2017 sa v golfovom klube Black Stork odohralo prvé kvalifikačné kolo majstrovstiev Slovenska v jamkovej hre. Organizátori pre turnaj zvolili menej tradičnú kombináciu ihriska B + C.

Spravodajstvo po štvrtom dni:

Po náročnom štvrtkovom kole, kedy hráči pre postup do semifinále museli prejsť ihrisko dvakrát, prišiel rovnako ťažký finálny piatok. Hráči sa okrem množstva jamiek museli popasovať aj vysokými horúčavami, ktoré na tatranskom ihrisku prevládali.

História sa opakuje

Najvyrovnanejší semifinálový boj sa odohral medzi Jakubom Hrindom a Mariánom Putterom. V tomto zápase sa podľa, hlavného rozhodcu Jána Peča II., bolo naozaj načo pozerať. Duel bol mimoriadne nerozhodný a skončil až na prvej extra jamke, víťazstvom Mariána Putteru. Z druhej dvojice semifinalistov vyšiel úspešnejšie Pavol Mach, ktorý porazil svojho súpera Richarda Olesa na 17-tej jamke. Tým sa zopakovalo minuloročné finále medzi Machom a Putterom, tentoraz však s opačným výsledkom.

Po nerozhodnom súboji viedol Puttera pred 18-tou jamkou o jednu ranu, čo pre Macha znamenalo, že musí poslednú jamku vyhrať. Dramatické vyvrcholenie podporil posledný Machov put na výhru 18-tky. Ten sa otočil na hrane jamky a vypadol z nej, čo znamenalo konečnú výhru Mariána Puteru. Víťaz, rovnako ako minulý rok, skončil vďaka spoluhráčom v najbližšom potoku.

,,Nebolo pre mňa prekvapivé, že Marián Puttera bol vo finále,“ hovorí Ján Pečo II., ,,Už minulý rok ukázal, že je výborný a spoľahlivý jamkovkár. To, že sa do finále prepracoval dva roky po sebe nie je náhoda. Nemal ľahké vylosovanie, alebo niečo podobné, naopak, porazil veľmi ťažkých súperov, počnúc od Brezovského a Hrindu, končiac Machom. V poslednom zápase s Palom Machom sme boli svedkami skutočne vynikajúceho golfu. Obaja výborne patovali a nejednu jamku polili s birdie.“

V zápase o tretie miesto sa v súboji stretli Jakub Hrinda a Richard Oles. Počas zápasu si Oles vybudoval slušný náskok, keď štyri jamky pred koncom viedol o tri body. Následne Hrinda otočil zápas vo svojej prospech a vyhral všetky následné jamky, čím sa dostal na tretie miesto v celkovom hodnotení.

Na konci so silami

U žien došlo v semifinále k nečakanému víťazstvu Sáry Zrníkovej, ktorá porazila niekoľkonásobnú majsterku Natáliu Hečkovú na 17-tej jamke. Oľga Prachařová s Leou Klimentovou odohrali vyrovnaný zápas, no Klimentová nakoniec pomerne jednoznačne porazila svoju súperku tri jamky pred koncom. ,,Nebol tam nejaký priepastný rozdiel, ale posledné jamky som musela začať útočiť. Nevyšlo to,“ vysvetľuje Oľga Prachářová.

V zápase o majsterku sa rozhodlo na predposlednej jamke. Únava urobila svoje: ,,Obidve sme boli vyčerpané a išlo skôr o to, kto spraví menej chýb,“ hovorí Lea Klimentová, ktorá podľahla svojej súperke Sáre Zrníkovej. Tá sa tak stala novou majsterkou Slovenska na jamky. V súboji o tretie miesto zvíťazila nad Oľgou Prachářovou Natália Hečková.

Tretí deň plný zvratov:

,,Stručná charakteristika tohtoročnej jamkovky – dlhá a teplá!“ nechal sa počuť hlavný rozhodca, Ján Pečo II. po namáhavom treťom dni majstrovstiev na jamky.

Už v doobedných zápasoch došlo k veľkým prekvapeniam. Neočakávanou víťazkou druhého ženského zápasu sa stala Lucia Hrbíková, ktorá porazila turnajovú dvojku, Lailu Hrindov na 17-tej jamke. Vo zvyšných dopoludňajších zápasoch zvíťazili prevažne favoriti.

Súťažiaci nepoľavili ani vo svojich druhých zápasoch. Najdlhším sa stal duel medzi Sárou Zrníkovou a Johankou Šteindlerovou. Tie Slovensko v spoločnej štvorhre reprezentovali na nedávnych majstrovstvách Európy družstiev. Hru svojej súperky preto poznajú veľmi dobre, o čom svedčí aj ich nerozhodný zápas, v ktorom sa vo vedení väčšinu času striedali s minimálnym náskokom. Víťazkou tohto boja sa nakoniec na 20-tej jamke stala Sára Zrníková.

Veľkým prekvapením bolo tiež vyradenie jedného z najväčších favoritov turnaja, Michala Brezovského. Ten podľahol minuloročnému finalistovi Mariánovi Putterovi na prvej extra jamke po taktickej chybe pri rane z hustej trávy.

Papierovo lepšiu súperku zvládla i Oľga Prachařová. HCP predpoklady hovorili jasne v prospech jej súperky Rebecci Hnidkovej, no z výbornej momentálnej formy profitovala Prachářová.

V zajtrajšom semifinále sa vo vzájomnom zápase predstavia Natália Hečková so Sárou Zrníkovou a Lea Klimentová s Oľgou Prachářovou. Pavol Mach sa postaví Richardovi Olesovi a zostávajúci dvaja semifinalisti Marián Puttera a Jakub Hrinda sa stretnú v poslednom mužskom zápase zajtrajšieho dopoludnia.

Spravodajstvo po druhom dni:

Halagovec prekvapením dňa. V stredajšom druhom kvalifikačnom kole sa lídri zmenili.

V kategórii žien sa na prvé miesto pavúka zaradila Táňa Čičová, po odohratí najlepšieho výsledku posledného kvalifikačného kola. Jej vyrovnané skóre je 76 a 73 rán.

Do vedenia sa taktiež konzistentnými hracími kolami dostal Pavol Mach (72, 73). Podľa informácii od riaditeľa súťaže a hlavného rozhodcu hráčov na ihrisku čakali neľahké podmienky: ,,Na ihrisku nastala ťažká situácia pre silný vietor, ktorý výrazne sťažoval hru. Bolo naozaj náročné zahrať v týchto podmienkach solídny výsledok.“

Kvalifikáciou stredajšie kolo pre ženskú časť turnaja skončilo. Muži sa, naopak, následne hneď museli vysporiadať s prvým súperom vo vyraďovacom súboji. Po namáhavých dueloch vo väčšine z nich potvrdili dominanciu favoriti. O výsledkoch v najdlhších zápasoch sa rozhodlo až na rozstrelových jamkách. Nerozhodný bol najmä zápas medzi Lukášom Ružekom a Martinom Rendekom, ktorý sa ťahal až po 21. jamku. Na tretej rozstrelovej jamke ukončil víťazne zápas Lukáš Ružek. Do play-off sa dostali tiež súperiaci Miroslav Gordan a Martin Vasilenko, ktorý zvíťazil na 20. jamke.

Najväčším prekvapením prvého vyraďovacieho kola sa stala výhra Fláviusa Halagovca. Ten porazil papierovo výrazne lepšieho súpera Mateja Zemana v rozstreli na prvej extra jamke.

,,Najvážnejšie boje začnú zajtra, keď už naozaj pôjde do tuhého,“ hovorí Ján Pečo II., no prihliadajúc k poslednému spomínanému zápasu, žiadneho súpera neradno podceňovať.

Vo štvrtok sa súboje začnú odohrávať už od 7:30 a podľa očakávaní budú prebiehať až do skorých večerných hodín. Dôvodom je veľké množstvo zápasov, keďže každý súťažiaci sa predstaví vo dvoch dueloch.

Spravodajstvo po prvom dni:

Ako vidieť i na výsledkovej listine, hráči na túto variantu ihriska nie sú zvyknutí. Pod parom zahral jediný hráč, Jakub Hrinda (70), ktorý sa tak umiestnil v po útornej kvalifikácii na prvom mieste v mužskej kategórii. Laila Hrindová odohrala najlepšie kolo medzi ženským osadenstvom turnaja s počtom rán 73. Súrodenci Hrindovci sa najlepšie vysporiadali s mimoriadne horúcim počasím, ktoré na ihrisku prevládalo.

Podľa skóre z dvoch kvalifikačných kôl postúpi z tejto kategórie 32 najlepších súťažiacich. Účastníci sa stretnú vo vzájomných zápasoch usporiadaných vo forme tzv. pavúka. Do ženského pavúka postúpi 16 najlepšie hrajúcich golfistiek.

Stredajším kolom sa uzatvoria kvalifikačné kolá a následne hráči ešte v ten istý deň odohrajú prvé zápasy jamkovky.

Výsledky pavúka Muži TU

Výsledky pavúka Ženy TU

Fotogeléria TU

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER