Na otázky odpovedá Rastislav Michalák, manažér turnajov SKGA a výkonný podpredseda ŠTK SKGA. V roku 2015 absolvoval školenie pre rozhodcov v St. Andrews v Škótsku. Je držiteľom rozhodcovskej licencie triedy International. Zároveň je školiteľom SKGA pre oblasť golfových pravidiel. Ako hlavný rozhodca, alebo rozhodca pôsobil a pôsobí na najvýznamnejších podujatiach SKGA, tiež na viacerých EGA podujatiach, ktoré sa uskutočnili na území Slovenska. Menovite Majstrovstvá Európy mužov Mid Am, Majstrovstvá Európy mužov, Majstrovstvá Európy žien, viaceré majstrovstvá Európy tímov v rôznych vekových kategóriách. Ako rozhodca sa zúčastnil aj na podujatí zo série Challenge Tour.

Posledné odpovede na otázky

Dobrý deň.

Nová edícia pravidiel golfu, platná od 1.1.2023 už nevyjde v tlačenej podobe a hráči ju teda budú mať len online, prípadne stiahnutú v mobile a pod. Tlačiť si publikáciu pre vlastnú potrebu je možné, ide však o pomerne veľký súbor, kniha je vo formáte A5 a ma 260 strán. Na stiahnutie sú pravidlá k dispozícii tu:

https://skga.sk/public/files/documents/skpravidlagolfu2023small.pdf

Tiež odporúčam použiť oficiálnu stránku R&A, kde sú pravidlá v anglickej verzii, obzvlášť užitočná môže byť záložka Player´s Rule Finder, kde po kliknutí na obrázok a časť ihriska, kde sa Vaša lopta nachádza, ponúknu sa na výber príslušné pravidlá. Túto stránku nájdete na tomto linku:

https://www.randa.org/rog/the-rules-of-golf

R&A aplikácia s pravidlami je dostupná pod týmto názvom aj na Google Play, alebo iStore a je bezplatne k dispozícii.

Prajeme Vám peknú hru.


S pozdravom / best regards

Rastislav Michalák
 

Dobrý deň.

Kartu člena klubu po ukončení členstva neodovzdávate, napriek tomu registrácia na serveri SKGA a v klube zaniká. Na turnaje sa prihlásť nemôžete, tiež nemáte možnosť žiadnych recipročných zliav a pod. Na väčšine slovenských ihrísk Vám hru umožnia (mimo turnajov), aj bez platnej registrácie (nemusí to tak ale byť, je to vecou daného rezortu). V samotnej asociácii nie je možné hráčov registrovať, na to sú určené výhradne kluby. Registračné členstvo v niektorom z klubov je možné zakúpiť si od 50 – 60 Eur na rok. Ak však neplánujete hrať turnaje, viete teroeticky fungovať aj bez klubovej príslušnosti. Akceptácia Vášho HCP, alebo zaniknutého členstva pri vstupe na ihrisko však nie je zaručená.

Pekný deň.

S pozdravom / best regards

Rastislav Michalák
Slovenská golfová asociácia / Slovak Golf Association
Tournament Director
Sport & Technical Committee
 

Výsledková história hráča obsahuje viacero údajov. Vy spomínate stĺpec s názvom HI, čo je hendikepový index hráča. Pre výpočet aktuálneho HI je však podstatný stĺpec s hrubším písmom a volá sa PO (prepočítaná odchýlka). Je to prepočet zahratých rán a STBF bodov oproti course a slope ratingu ihriska, na základe špeciálneho vzorca. Keď 8 najlepších (najnižších) PO z posledných 20 kôl spriemerujete, dostanete aktuálny HI (hendikep). Vo Vašom prípade je to v poriadku a výsledok sedí. Nepočítajte teda priemer z 8 HI, ale 8 PO.

Dobrý deň.

Muži začiatočníci obyčajne hrávajú z prvých mužských odpalísk, ktoré sú väčšinou označené žltými kameňmi. Môže však byť použité aj iné značenie. Väčšina slovenských ihrísk, ale používa pri mužských odpaliskách postupne žlté, biele, čierne odpaliská (zoradené od najkratších). V bežnej tréningovej hre, obzvlášť na dlhom ihrisku, nie je žiadnou hanbou, ak muž hrá aj tzv. juniorské/ženské odpaliská, zväčša červené, modré. V turnaji máte odpaliská pridelené a tie musíte použiť. Informuje Vás o nich štartér, tiež ich nájdete v propozíciách turnaja a v údajoch turnaja na webe SKGA.

Máte otázku?

Vyplňte formulár a odpoveď na vašu otázku pridáme na túto stránku a rovnako vám odpovieme mailom

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov.