SKGA sezóna 2017 zahájená

Prvý víkend SKGA turnajov je za nami. Sezónu 2017 naštartovali hneď dva juniorské turnaje.

Sezóna plná zmien

Prvými turnajmi organizovanými Slovenskou golfovou asociáciou v roku 2017 sa stali SKGA Junior Tour ako aj prvý a druhý turnaj série TON. Účastníci si užili širokú škálu premenlivého aprílového počasia. Chladný štart v daždivý piatok vystriedali lepšie podmienky v sobotu a v nedeľu sa súťažiaci tešili zo slnečného finálového kola.

SKGA Junior Tour sa po prvý raz konala so zmenenými podmienkami. Súťaž sa odohrala na tri hracie kolá a body z turnaja budú započítané do svetového rebríčka WAGR.

Turnaj mal medzinárodné zastúpenie. Predstavili sa na ňom domáci golfisti, ale aj hráči z Čiech, Maďarska a Bulharska. Práve bulharská hráčka Sofia Seldemirova (79, 65, 72) sa môže tešiť z víťazstva v kategórii B. Svojim výsledkom -7 (65 rán) z druhého dňa pokorila ženský rekord na ihrisku v Penati a stala sa i celkovou víťazkou medzi dievčatami.

Na druhom mieste medzi dievčatami do 21 rokov sa so stratou deväť rán umiestnila Anika Bolčíková. S výsledkami 74, 77 a 74 si udržala 11-ranový  náskok nad treťou Alexandrou Patákovou (84, 74, 78).

V dorasteneckej kategórii dievčat (do 16 rokov) sa na treťom mieste umiestnila Ema Dobiašová (79, 77, 82) so skóre 238 rán, ktorú o jednu ranu porazila Linda Ilavská (83, 79, 75). Jednoznačnou víťazkou tejto kategórie sa stala Viktória Krnáčová s výsledkami 81, 72 a 77 rán.

V napätí do poslednej chvíle

V kategórii A sa až do posledného momentu viedol súboj o víťazstvo medzi Adamom Puchmelterom a Michalom Brezovským. Napínavý boj sa skončil až na poslednej jamke jednoranovou výhrou Adama Puchmeltera.

,,Všetky tri dni som hral stabilný golf, a to  si na tom cením najviac . ,,Neuletel’’ mi ani jeden deň. Samozrejme až na zopár zaváhaní, ktoré som ale dokázal zachrániť birdíkmi,’‚ skonštatoval Adam Puchmelter.

Michal Brezovský pripisuje prvé nevydarené kolo nesprávnej príprave: ,,Zle som sa pripravil aj napriek tomu, že som vedel aké bude počasie. Všetko sa mi šmýkalo, bola mi zima a mal som premočené veci. Spravil som aj chyby v stratégii. Druhý a tretí deň hodnotím veľmi pozitívne. Išiel som s nasadením. Nemal som čo stratiť.’’

,,Čo sa týka súboja s Mišom, tak po prvom dni som viedol o 5 rán a Mišo pomaličky môj náskok sťahoval, ale podarilo sa mi ho udržať. Vyhral som až na poslednej jamke, no všetko mohlo byť inak, keby Mišo premenil svoj birdie putt na 18. jamke,’’ hovorí Adam a na záver dodáva: ,,Hral veľmi dobrý golf. Som však rád, že to bolo opäť medzi nami napínavé a teším sa na ďalšie súboje!’‘

Tretie miesto obsadil Michalov mladší brat Matúš Brezovský s výsledkom 233 rán. Pavol Mach si v C kategórii poradil so súpermi z Maďarska, ktorí obsadili druhé a tretie miesto.

V znamení TON

Prvé dve kolá TON poznačili časté odstúpenia hráčov zo súťaže pre zdravotné problémy. To spôsobilo nižšiu účasť na turnaji. Deti po prvýkrát v rámci TON odohrali 18 jamiek na ihrisku pripravenom na medzinárodné podujatie.

Podľa člena športovo technickej komisie Jána Peča II. je dôležité, aby sa deti naučili hrať na štandardne pripravených ihriskách a vedeli, čo ich v budúcnosti čaká.

Alexandra Šulíková skórovala v kategórii B na prvom i druhom turnaji s totožnými výsledkami 88 a 88 rán. Víťazmi obidvoch súťaží sa stali aj Dominika Bobríková (98, 93) v kategórii D a Tobias Munk (84, 82) v kategórii C.

Zmena medzi prvým turnajom v sobotu a druhým v nedeľu nastala iba v kategórii A. Jakub Plech zvíťazil v sobotu so 78 ranami. Za ním nasledoval Bernard Vereš (84) a Patrik Vinter (84). V nedeľnom kole vyhral Andrej Chochol (83). Bernardovi Verešovi ušlo víťazstvo o jednu ranu a na treťom mieste sa opätovne umiestnil Patrik Vinter (86).