Slovensko bude reprezentovať svetový profesionál Rory Sabbatini

Slovenský golf bude na medzinárodných podujatiach reprezentovať profesionálny hráč Rory Sabbatini. Rodák z juhoafrického Durbanu prijal ponuku Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) na získanie občianstva, s ktorým môže hájiť slovenské farby aj na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Štyridsaťdvaročný Rory Sabbatini prepojil svoju golfovú kariéru so Slovenskom už v roku 2014, keď sa zosobášil s Martinou Štofánikovou. „Následne za mnou prišiel Rasťo Antala a prvý sa ma spýtal, či by som nemal záujem reprezentovať Slovensko. Viem, že golf nepatrí v krajine medzi najpopulárnejšie športy, no nápad sa mi pozdával. Samozrejme, veľkú úlohu pri rozhodovaní zohral aj fakt, že som sa oženil s krásnou Slovenkou,“ pousmial sa Rory Sabbatini, ktorý na prelome rokov 2007 a 2008 pobudol dvadsať týždňov v elitnej desiatke oficiálneho svetového rebríčka najlepších golfistov. Jeho maximom v renkingu bola ôsma priečka. Okrem iných úspechov vyhral šesťkrát turnaj v rámci prestížnej série PGA Tour.

Juhoafrický rodák vo štvrtok podal žiadosť o udelenie občianstva so všetkými administratívnymi dokumentmi cudzineckej polícii.„Teraz sú na ťahu naše úrady. Verím, že budú promptné a najneskôr do konca aktuálneho kalendárneho roka bude mať Rory k dispozícii slovenský pas,“ vravel viceprezident SKGA Rastislav Antala. Dodal, že „prestup“ elitného hráča svetového formátu k slovenským farbám zdvihne popularitu golfu v krajine.„Veríme, že Rory sa stane vzorom pre veľa malých detí a výsledkami nám pomôže pozdvihnúť úroveň povedomia o golfe na Slovensku. Jeho príchodom sa nám otvorili nové možnosti. Nehovorím len o pravdepodobnej účasti na olympijských hrách v Tokiu, ale aj na ďalších prestížnych medzinárodných turnajoch, medzi ktoré patrí napríklad Ryder Cup alebo Svetový golfový pohár.“

Naturalizáciou Roryho Sabbatiniho sa výrazne zvýšili šance Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) vyslať hráča na olympijský turnaj do Tokia. V mužskej kategórii sa v ňom predstaví 60 najlepších hráčov zo svetového rebríčka. Vďaka kvalifikačným kritériám sa do Japonska pravdepodobne dostane aj Rory Sabbatini, hoci v súčasnosti mu v renkingu patrí až 163. pozícia.

Z elitnej pätnástky rebríčka môžu ísť na olympiádu všetci hráči, najviac však štyria z jednej krajiny. Od pätnásteho miesta vyššie sa kritéria menia. Každá krajina môže vyslať maximálne dvoch hráčov. Pri veľkom počte Američanov, Britov, Austrálčanov či Juhoafričanov na týchto priečkach je veľká pravdepodobnosť, že rad príde vďaka redukovanému poradiu aj na naturalizovaného Slováka. Jeho šance zvýrazňuje fakt, že na olympijských hrách v Riu de Janeiro sa predstavil golfista z chvosta štvrtej stovky svetového rebríčka. „Cítim, že máme veľkú šancu prebojovať sa do Tokia. Neviem, ako vnímajú olympiádu iní hráči, ale pre mňa je to vrchol. Detský sen. Golf absentoval v olympijskom programe 112 rokov. Preto si veľmi cením, že mám šancu zahrať si olympijský turnaj. Navyše v slovenských farbách. Je to pre mňa veľká výzva a česť,“ doplnil Rory Sabbatini.

 

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER