Veľké finále MSR na jamky 2016

Natália Hečková obhájila titul, Pavol Mach je historicky najmladším víťazom.

Po štyroch náramne ťažkých dňoch, kedy hráči okrem vzájomných zápasov zvádzali boj aj s únavou a vyčerpaním, poznáme mená tých najlepších. Sú nimi Natália Hečková a Pavol Mach.

Hečková si dnes v prvom zápase poradila so svojou klubovou kolegyňou, Alexandrou Patákovou. Oba semifinálové zápasy v ženskej kategórii skončili tesne, až na 18-tej jamke. Z druhého duelu postúpila Hana Dzubáková, ktorej súperkou bola aktuálna slovenská golfová jednotka Lea Klimentová.

Druhé zápasy finálového dňa dopadli jednoznačne. Vypadávajúce hráčky Patáková a Klimentová sa stretli v dueli o tretie miesto. Z neho vyšla víťazne Patáková, čím obsadila bronzovú priečku na tohtoročnej jamkovke. Patákovej stačilo 17 jamiek na výhru v tomto zápase.

Veľké finále žien však skončilo veľmi rýchlo. Hana Dzubáková odolávala svojej súperke iba do 15-tej jamky, kde sa zápas skončil víťazstvom Hečkovej. Natália Hečková sa tak opätovne stala víťazkou majstrovstiev Slovenska na jamky aj pre rok 2016.

Ani v mužskej kategórii hráči na víťazstvo nepotrebovali žiadne jamky naviac. Marián Puttera a Pavol Mach v semifinálových zápasoch zvíťazili rovnako 4/3 proti svojim súperom Richardovi Olesovi a Michalovi Brezovskému.

V zápase o tretie miesto bol úspešnejší Brezovský, a tak sa Oles musel uspokojiť aj s povestnou zemiakovou medailou. Finále medzi Machom a Putterom skončilo na 17-tej jamke, na ktorú víťaz Pavol Mach zrejme tak skoro nezabudne. Súperi Machovi totiž neostali nič dlžní a víťaz skončil v neďalekom jazierku. Pavol Mach sa touto výhrou stal najmladším víťazom majstrovstiev Slovenska na jamky v histórii.

Tento turnaj bol pre všetkých hráčov mimoriadne náročný. Okrem vyššiemu počtu hracích dní museli hráči zvládnuť aj takmer dvojnásobné množstvo jamiek v každom z hracích kôl. Turnaj vyžadoval mimoriadne dobrú fyzickú, ako aj psychickú prípravu.

Veľké množstvo doplnkových jamiek z osemfinále a štvrťfinále sa prejavilo na fyzickom stave Mariána Putteru. Už na šiestej jamke sa zvíjal v silných kŕčoch z vyčerpania. Tie sa napokon podarilo rozmasírovať a v zápase mohol pokračovať.

Napriek náročnosti podmienok podali hráči skvelé výkony. Svedčí o tom aj výrok riaditeľa súťaže a zároveň hlavného rozhodcu v jednej osobe, Jána Peča II.: ,,Jamkovka 2016 bola najhodnotnejšia v histórii slovenského golfu, ako v kvalite obsadenia, tak i v športových výkonoch.’’

Nuž nám už len zostáva povedať: chvála víťazom a česť porazeným.

Konečný pavúk muži

Konečný pavúk ženy

Fotky TU

Spravodajstvo po treťom dni:

Tretí hrací deň zaznamenal niekoľko výrazne prekvapivých momentov. Domov sa pobralo viacero veľkých favoritov.

Štvrtkové zápasové tempo nabralo na obrátkach. Rekordný počet odohratých jamiek má na konte Samuel Rusnák (44 jamiek) za ním nasleduje Marián Puttera, jr. V dvoch zápasoch odohral neuveriteľných 43 jamiek a vyradil kvalifikačnú dvojku Olivera Gábora. Tento zápas sa spočiatku vyvíjal v prospech Gábora, ktorý vyhrával už o štyri jamky. Puttera následne stav otočil a zápas sa pretiahol až o dve doplnkové jamky, z ktorých nakoniec odišiel víťazne Puttera.

Druhý duel Putteru so Samuelom Rusnákom skončil až na 23-tej jamke. Z neho taktiež obišiel víťazne Marián Puttera a stal sa tak jedným zo zajtrajších semifinalistov.

Veľkým prekvapením bolo vyradenie Adama Puchmeltera už v osemfinále. Jeho premožiteľom sa stal Richard Oles, ktorý zvíťazil na 16-tej jamke. Oles sa popasoval v štvrťfinále aj s ďalším ťažkým súperom Alexom Lužinským. Duelanti svoj zápas rozhodli až na prvej rozstrelovej jamke. Oles sa v semifinále stretne s Mariánom Puterom.

Ďalší veľký boj sa odohral medzi minuloročným víťazom Matejom Zemanom a Pavlom Machom. Po dlhých 23. jamkách porazil obhajcu titulu Mach a tým sa stal tretím zajtrajším semifinalistom. Jeho súperom v zajtrajšom prvom zápase sa stal jeden z veľkých favoritov Michal Brezovský, ktorého výkon v kvalifikácii nasadil ako turnajovú jednotku. Brezovský si na turnaji doteraz počínal veľmi dobre. Všetky zápasy vyhral hladko bez väčšieho ohrozenia.

Medzi ženami sa príliš veľké prekvapenia nekonali. Zrejme najväčším bola výhra Antónie Zacharovskej nad skúsenejšou súperkou Anikou Bolčíkovou, ktorá vyhrala kvalifikačné kolá. Následne však Zacharovská podľahla na 18-tej jamke Hane Dzubákovej. Jej súperkou v prvom dueli sa stala Lea Klimentová, po výhre nad Katarínou Drocárovou. Zajtrajšími semifinalistkami sa ešte stali kvalifikačná dvojka Alexandra Patáková a Natália Hečková. Tie sa spoločne stretnú v zápase o postup do finále.

Po zajtrajšom hracom dni sa dozvieme mená víťazov majstrovstiev Slovenska na jamky pre rok 2016. Nech vyhrá ten najlepší!

Spravodajstvo po druhom dni:

Druhé kolo kvalifikácie zamiešalo poradie hráčov v jamkovke. Napínavé mužské duely sa dohrávali do neskorých večerných hodín.

Uchádzači o titul majstra Slovenska na jamky majú za sebou obe kvalifikačné kolá. Postup do tzv. pavúka jamkovky hráčom zabezpečoval súčet rán prvých dvoch hracích dní. Do jamkovej časti turnaja postupuje 16 najlepšie umiestnených hráčok a až 32 najúspešnejších hráčov.

Na čele ženského pavúka stojí Anika Bolčíková. Výsledkami 71 a 71 (-2) vstupuje Bolčíková do jamkovej časti hry s najlepším výsledkom turnaja a dokazuje svoju výbornú formu, ktorú predviedla už aj na predchádzajúcich podujatiach.

Na opačnom konci tabuľky sa nachádza druhá Alexandra Patáková s výsledkom v pare ihriska. Z pozície trojky bude štartovať niekoľkonásobná víťazka majstrovstiev Slovenska na jamky, Natália Hečková. Jej pôsobenie na turnaji je pod veľkým tlakom, keďže po období neúspechov ju po niekoľkoročnom vedení v rebríčku slovenských golfistiek predbehla mladšia súperka Lea Klimentová. Tá sa v turnaji zatiaľ umiestňuje na štvrtej priečke.

Náročné to mali najmä postupujúci muži, ktorí svoje prvé zápasy odohrali ešte v ten istý deň. Vo väčšine duelov nesklamali favoriti dominujúci nad svojimi súpermi. Trio z popredných mužských priečok – Brezovský, Gábor, Puchmelter – svojich súperov porazili ešte pred 18-tou jamkou.

Divákom sa však už v prvom vyraďovacom kole naskytol pohľad na zaujímavé zápasy. Ten najdlhší predviedli Tomáš Kuba a Adam Šangala, ktorí svoj duel pretiahli až na 20-tu jamku a dohrávali už takmer za tmy.

Prekvapivý zápas sa odohral medzi Alexom Lužinským, štartujúcim zo šiestej pozície, a Lukášom Leškovským. Zdanlivo jednoznačného favorita Lužinského prekvapil Leškovský neoblomnou bojovnosťou. Tá mu vydržala až do konca a predĺžený zápas skončil až na 19-tej jamke v prospech Lužinského.

Hráči si po dnešnom náročnom dvojkole rozhodne nevydýchnu. Zajtra sa totiž na programe nachádza osemfinále i štvrťfinále, ako u mužov, tak i u žien. Napokon na nedeľu je naplánované ešte samotné vyvrcholenie turnaja v podobe semifinále a finále.

Aj na takúto kondične neľahkú súťaž musia byť vrcholoví golfisti riadne pripravení. Najmä reprezentanti majú s týmto modelom viac skúseností, keďže medzinárodné tímové šampionáty ho často používajú.

Priebežné výsledky mužov TU

Priebežné výsledky žien TU

Spravodajstvo po prvom dni:

Prvým kolom vo štvrtok odštartoval aj posledný turnaj z kategórie majstrovských. Hráči sa prvé dva dni stretnú v kvalifikačných kolách, kde zabojujú o umiestnenie a postup do štartovej listiny jamkovej hry.

,,Jamkovka’‘ sa tento rok odohráva na ihrisku v Skalici, ktoré si pre hráčov pripravilo jeden z teplých, už jesenných dní. Okrem teploty pohybujúcej sa okolo 28 stupňov, súťažiacich potrápili tvrdé fairwaye s dlhým dobehom, čo však mohlo vyhovovať hráčom s kratšími ranami. Povestný skalický vietor však chýbal, a tak si hráči užili aspoň bezvetrie.

Málokedy sa stáva, že by rozhodcovia mohli pochváliť tempo hry hráčov, práve naopak. Turnaj v Skalici je v tomto výnimkou. Hlavný rozhodca Ján Pečo II. pozitívne hodnotí disciplinovanosť hráčov a plynulosť hry. Vďaka nim sa všetkým hráčom podarilo dohrať ihrisko ešte pred časovým limitom.

Výborné výsledky sa naskytli ako v ženskej, tak i v mužskej kategórii. Medzi mužmi vedie po prvom dni s výsledkom 70 rán (-2) Oliver Gábor. Za ním nasledujú Richard Oles a novopečený národný majster Slovenska na rany, Michal Brezovský. Obaja si zhodne na skórkartu zapísali 71 rán (-1). V pare prešli ihrisko Adam Puchmelter a Adam Šangala.

Ani ženy mínusovými výsledkami nešetrili. Až štyrom z nich sa podarilo obísť ihrisko s podparovým výsledkom 71 rán (-1). Sú to majsterka Slovenska na rany Lea Klimentová, Anika Bolčíková, Natália Hečková a Alexandra Patáková.

Piatok bude kľúčový, keďže sa rozhodne o postupe do jamkovej časti hry, v ktorej to nikto nemá isté.

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER