Virto Astudillo ovládol 2. ročník D+D REAL Slovakia Challenge

Španiel Borja Virto Astudillo rozhodol o svojom prvom titule na Challenge Tour na poslednej jamke.

Zahral fantastický chip in z roughu pod greenom. V priamom súboji o víťazstvo musel vzápätí premeniť jeho spoluhráč z flightu Ricardo Gouveia putt do birdie. Nepremenil. V tu chvíľu bolo jasné, že len Jeff Winther v poslednom flighte môže eaglom na 4pare poslať turnaj do play off. Nestalo sa.

Virto Astudillo, rodák z Pamplony, má uhranú kartu na European Tour. V decembrovej Q-school skončil 18. a nebyť pretlaku hráčov zo zámoria štartoval by na Scottish Open. Nemusí ľutovať, že letel na Slovensko.

„Som na ihrisku obvykle kľudný bez emócii, ale po víťaznom chipe, som si zapumpoval päsťou. Asi to bolo vôbec po prvýkrát v živote, čo som to urobil. Prvé víťazstvo je vždy niečo výnimočné, mne sa to podarilo za 66 ran a ešte zavŕšeným týmto chipom. To je výnimočné,“ zhodnotil svoj triumf Virto Astudillo.

Za víťazstvo inkasoval 26 400 Euro. Teraz sa jeho program zameria výhradne na European Tour.

„Neviem, čím to je, ale na Challenge Tour hrám kľudnejšie, inak než na European Tour. Tento triumf mi pomôže. Je to významný krok dopredu. Zostávajúcu sezónu chcem hrať len European Tour a budem sa snažiť udržať si kartu,“ dodal Virto Astudillo.

O ranu za ním skončil Portugalec Ricardo Gouveia. Po víťazstve v Nemecku minulú nedeľu, pridal druhú priečku a vďaka tomu sa vyhupol do čela celej Challenge Tour! Odohral desiaty turnaj v sezóne. Na všetkých prešiel cutom a po siedmykrát skončil v Top 10.

Tretia pozícia patrí Dánovi Wintherovi, tretí skončil aj minulý týždeň v Bad Griesbachu.

„Máme za sebou týždeň skvelého golfu a ako už býva tradíciou na našich turnajoch so skvelým počasím, opäť padol hole in one. A tradíciou zostává, že sa ešte ani raz nehralo play off. Aj keď dnes k nemu bolo najbližšie,“ zhodnotil turnaj pri záverečnom ceremoniáli Petr Dědek, majiteľ RELMOSTU.

„Po celom svete sa píše o D+D REAL Slovakia Challenge a Penati Golf Resorte v súvislosti s novinkou, ktorú sme rok presadzovali v Londýne a tou bol 6par. Nie je žiadny iný turnaj na European a Challenge Tour s podobnou raritou. Som rád, že sme si novinku presadili. Hráči boli nadšení,“ dodal Dědek.

Pre promotérsku spoločnosť RELMOST to bol siedmy turnaj v jej histórii. Padol na ňom piaty hole in one, včera ho zahral Angličan Garrick Porteous na 12. jamke. Ôsmou akciou RELMOSTU bude vrchol česko-slovenskej golfovej sezóny. Turnaj série European Tour. Druhý ročník D+D REAL Czech Masters sa koná od 24. do 30. augusta v Albatross Golf Resort.

Spravodajstvo z prvého turnajového dňa.

Valášek zahral v pare, je najlepším zo slovenských a českých hráčov.

Iba slovenský amatér Peter Valášek dokázal zahrať úvodné kolo v pare. Je na 57. mieste a zachoval si reálnu nadej na cut. Ostatných slovenských a českých golfistov posunie ďalej iba  mimoriadne zahrané druhé kolo. Na +2 sú skúsení Tintěra s Mrůzkem. Na +3 je ďalší slovenský amatér a člen tunajšieho rezortu Michal Brezovský, o ranu horší jediný zo slovenských profesionálov Juraj Zvarík. Na +6 figuruje Ján Friesz jr. Jakub Hrinda zahral +9.

„Začalo veľmi fúkať a na posledných dvoch jamkách som urobil chyby. Dva bogey na koniec, plus 2 to nie je dobré,“ zhodnotil svoju situáciu Mrůzek, ktorý bol nominovaný do turnaja Penati Golf Resortom a tunajšie ihrisko veľmi dobre pozná.

„Nerobil som chyby, útočil som skoro na každej jamke, ale nepadalo mi to,“ zhrnul Tintěra úvodný deň.

6parová 15 bola prvý deň najľahšou jamkou na ihrisku. Padlo na nej 14 eaglov, 82 birdie, 50 parov a iba 10 bogey. Nič horšieho.

Spravodajstvo pred začiatkom turnaja.

Najväčší golfový turnaj profesionálov sa koná od 9. do 12. júla 2015 v Penati Golf Resort neďaleko Senice. Druhý ročník turnaja D+D REAL Slovakia Challenge v rámci série European Challenge Tour sa koná od 9. do 12. júla v Penati Golf Resorte neďaleko Senice. Hráči si na odmenách rozdelia 165 tisíc Euro, víťaz získa 26 400 Euro. Hraciu kartu dostalo päť slovenských golfistov: Jakub Hrinda, Juraj Zvarík, Peter Valášek, Michal Brezovský a Ján Friesz. Jediným profesionálom je v tejto zostave Juraj Zvarík, ale najviac preslávil slovenský golf iba 15-ročný amatér Jakub Hrinda. Bude najmladším účastníkom turnaja a po prvýkrát bude hrať za Slovensko ako člen reprezentačného tímu.

„Na jar som si pri futbale zlomil ruku, uvidím, aká bude forma, “hovorí Jakub Hrinda, skoro dvojmetrový chlapec s výškou basketbalistu a figúrou hokejového obrancu.

Na turnaji ho sprevádza otec Daniel, fagotista Katarskej filharmónie, inak pri turnajoch Jakubov caddy, a mamička Agáta.

„Jakub robí všetky športy. Futbal, tenis, pustil sa do ping pongu,“ pripojuje muzikologička Agáta Hrindová.

Koncom januára sa o ňom dozvedel celý golfový svet, keď si vybojoval hraciu kartu na Qatar Masters v Dauha potom, čo zvíťazil na Qatar Amateur Open. K jeho štartu sa vyjadrovali napríklad Justin Rose a Henrik Stenson.

„V jeho veku som ešte rozhodne nehral European Tour, nech si to predovšetkým užije. To je najdôležitejšie,“ povedal v januári Henrik Stenson, aktuálne šiesty hráč sveta. Na Qatar Masters rozhodne Hrinda hanbu neurobil. Zahral behom dvoch kôl +7, rovnaký výsledok ako hviezdny Talian Manassero.

Hrinda žije šesť rokov s rodičmi v Katare. Domov sa vracia v lete. V Dauha navštevuje britskú školu. Jeho vzorom je Ernie Els, s ktorým sa osobne stretol pri spomínanom turnaji v Dauha. Na svoj vek má výnimočné telesné parametre. Golfu sa venuje niekoľko hodín denne, má austrálskeho trénera, za ktorým lieta niekoľkokrát za rok do čínskeho Šanghaja. Jeho talent už si všimla aj slávna univerzita v americkom Stanforde, ktorú študoval napríklad Tiger Woods.

„O turnaj je medzi hráčmi po celom svete obrovský záujem. Minuloročná premiéra patrila medzi najlepšie hodnotené turnaje European Challenge Tour v celej sezóne. Tento rok sme zvýšili odmeny o päť tisíc Euro,“ hovorí Petr Dědek, majiteľ promotérskej spoločnosti RELMOST.

Najvyššie postaveným hráčom vo svetovom rebríčku bude Portugalec Ricardo Gouveia (195. miesto), víťaz turnaja v Nemecku v minulom týždni. Najväčšou hviezdou bude Velšan Rhys Davies. V minulosti patril do prvej svetovej päťdesiatky, v roku 2010 vyhral na European Tour v Maroku, tento rok zvíťazil v rámci Challenge Tour na Turkish Airlines Challenge.

Po prvých dvoch kolách, ktorých sa vo štvrtok a piatok zúčastní 156 golfistov z celého sveta, prejde do finálových kôl cez víkend 60 najlepších. Žiadnemu slovenskému golfistovi sa ešte nikdy nepodarilo prejsť takzvaným cutom. V domácom prostredí majú jedinečnú šancu. Vlani skončil najlepšie Peter Valášek so skóre +1. Turnaj prebieha denne od 7:30 do večera. Vstup je zadarmo! Nedeľné slávnostné vyhlásenie prebehne okolo 16. hodiny.

Generálny partner

Hlavní partneri

 

Mediálni partner

 

Partneri

    

 

SKGA NEWSLETTER