Víťazi TON v St. Andrews: Sprevádzali sme Spilkovú

Ďalší slovenskí juniori si na vlastnej koži vyskúšali medzinárodný turnaj.

Víťazi celkového hodnotenia mládežníckej túry TON 2016 sa 31. júla zúčastnili Boys Open a Junior Ladies‘ Open 2017, ktoré sa uskutočnilo na preslávenom ihrisku v škótskom St. Andrews.

Najmladší bol Munk

Slovenskí hráči sa predstavili vo veľkej konkurencii 140 hráčov a 59 hráčok z celého sveta, pričom pre väčšinu z nich išlo o vôbec prvú skúsenosť s reprezentovaním na podujatí medzinárodného charakteru. Po prvom hracom kole na rany postúpilo 32 hráčov a 16 hráčok s najnižším skóre do jamkovej časti súťaže.

Slovenským golfistom sa, žiaľ, na ihrisku Eden Course (PAR 70) nepodarilo uspieť a po prvom kole do jamkovky nepostúpili. Najlepšie umiestneným Slovákom sa stal Jakub Kokavec, ktorý obsadil 72. miesto s počtom rán 76. Tobias Munk sa so 79 ranami umiestnil na 99. priečke a stal sa najmladším štartujúcim hráčom na turnaji. Tretím slovenským reprezentantom na turnaji bol Samuel Husárik. Ten zahral 81 rán a umiestnil sa na 117. pozícii. Víťazom ročníka 2017 sa stal japonský hráč Taiga Sugihara, ktorý po prvom súťažnom kole štartoval z 22. pozície, keď zahral 71 rán.

O vlások

Kategória dievčat odohrávala svoje súťažné kolá na ihrisku Strathtyrum Course, ktoré bolo podľa slov kapitána slovenského tímu, Tomáša Krištofa, jednoduchšie ako Eden Course, na ktorom hrali chlapci. Dôvodom bol najmä menší počet pieskových prekážok. Ani v tejto kategórii neboli slovenskí reprezentanti úspešnejší. Postup dievčatám unikol iba o vlások, keď Antónii Zacharovskej (T21, 75 rán) ušiel cut o dve rany a Linde Ilavskej (T24, 77 rán) o štyri rany. Dominika Bobríková sa s výsledkom 87 rán umiestnila na 50. mieste. Víťazkou kategórie sa stala Škótka Jennfer Saxton (70).

Nasledujúci deň mali golfisti možnosť zabojovať o umiestnenie v HCP turnaji. Najlepšie sa umiestnila Linda Ilavská, ktorá obsadila s 37 bodmi šieste miesto.

Loptička od Kláry

,,Do Škótska sme prileteli v sobotu 31.7. Let prebehol hladko a podvečer si hráči ešte vyskúšali krátku hru a rýchlosť greenov. V nedeľu bolo v pláne tréningové kolo a v pondelok a v utorok sa už išlo naostro. V stredu sme šli pozrieť mesto Dundy, aby mali deti možnosť spoznať Škótsko aj mimo ihriska,“ opisuje program turnaja Tomáš Krištof.

Najväčší zážitok ale prišiel zrejme až v predposledný deň: ,,Vo štvrtok sme sa išli pozrieť na ženský major. Na ihrisku Kingsbarns sme sprevádzali Kláru Spilkovú a malým hráčom bola najcennejšou odmenou loptička s podpisom od sympatickej Kláry.“

Major, múzeum i univerzita

Posledný večer si hráči dopriali večeru s nádherným výhľadom priamo v klube St. Andrews: ,,Večera mala svoj nádych histórie. Dozvedeli veľa zaujímavostí a pozreli si úžasný výhľad na 18. jamokovisko slávneho Old Course. Je to nádherný výhľad, do ktorého sa určite každý golfista zamiluje,“ a dodáva, ,,Chcem sa poďakovať domácemu členovi Lacovi Smatanovi za jeho neoceniteľnú pomoc a ochotu, ale i za cenné poznatky. O golfe a ľuďoch v St. Andrews vie zrejme viac, ako ktorýkoľvek Škót.“

Turnaj mal podľa neho úžasný význam pre budúcu kariéru hráčov: ,,Videli svetoznámy ženský major, navštívili univerzitu, múzeá, hrali na pravých linksových ihriskách s obrovskými bunkrami. Golfový život v škótsku sa im páčil aj napriek stále meniacemu sa počasiu a možno sa sem raz vrátia študovať na univerzitu. Ďakujeme SKGA že umožnila víťazom jednotlivých kategórii TON zúčastniť sa na takomto špičkovom turnaji v konkurencii hráčov z celého sveta.“ hovorí na záver.